Co to jest przewóz cross-trade?

Czy ludzie zdają sobie sprawę z tego, czym jest przewóz cross-trade? Cross-trade to jeden z najważniejszych rodzajów przewozów w międzynarodowym transporcie towarów. Warto wiedzieć, z czym się wiąże.

O co chodzi?

Najlepiej będzie zacząć od samego początku, czyli definicji. Krótko mówiąc, chodzi o przewóz ładunków między dwoma krajami, w których przewoźnik nie posiada zarejestrowanej siedziby. Można też usłyszeć o przerzucie czy dużym kabotażu. Gdyby kogoś interesowały kwestie finansowe, na pewno możemy mówić o opłacalności ze względu na szeroką dostępność rynków zewnętrznych w strefie Schengen.

Co się dzieje podczas przewozu?

Teoria jest istotna, ale wypada też wiedzieć nieco na temat tego, jak to wszystko przedstawia się w praktyce. Na pewno bardzo ważne jest to, że klienci często decydują się na przewóz cross-trade razem z innymi rodzajami przewozu. Świetnym przykładem są przejazdy bilateralne.

Czym jest pakiet mobilności?

To wszystko ma znaczenie w kontekście pakietu mobilności. Można przypuszczać, że jest to pakiet, o którym słyszała spora część osób. Czy jednak wszyscy wiedzą, co ten pakiet za sobą niesie? Tu mogą pojawić się wątpliwości.

Najprościej mówiąc, chodzi o ustalenia, które skutkują wprowadzeniem zmian w różnych obszarach. Chodzi choćby o:

  • czas jazdy i odpoczynek,
  • sposób delegowania,
  • sprawiedliwą konkurencję,
  • tachografy.

Dobrze też spojrzeć na to wszystko z zupełnie innej perspektywy. Krótko mówiąc, dlaczego doszło do wprowadzenia zmian w wielu obszarach? Oczywiście o szczegółach moglibyśmy rozmawiać długo, ale bez wątpienia należy podkreślić poprawę warunków płacowych wśród kierowców. Tyczy się to głównie państw, w których płaca minimalna nie jest na zbyt wysokim poziomie.

Pakiet mobilności został ogłoszony (przez Parlament Europejski) w lipcu 2020 roku. Przepisy zaczęły obowiązywać od 20 sierpnia 2020 roku.

Jak to wszystko ma się do przewozów cross-trade?

Nie ma co ukrywać, że pakiet mobilności spotkał się z wieloma wątpliwościami czy wręcz obawami ze strony przewoźników. Jeśli chodzi o cross-trade, należy zdawać sobie sprawę z tego, że trzeba kierować się tym, co mówią przepisy o delegowaniu. Krótko mówiąc, powstał obowiązek zgłaszania kierowcy do systemu IMI i wypłacenia zagranicznego wynagrodzenia w takiej wysokości, w jakiej otrzymują je krajowi przewoźnicy. Wypada również odnotować, że tranzyt nie ma znaczenia – jest wyłączony z przepisów.

O czymkolwiek byśmy nie rozmawiali, zawsze należy liczyć się, z tym że prędzej lub później zaczną pojawiać się jakieś zmiany. Nie inaczej było przy pakiecie mobilności. Warto więc zatrzymać się przy tym, co wydarzyło się w lutym 2022 roku. Jest to miesiąc, od którego obowiązują zasady, zgodnie z którymi przepisy cross-trade nie mogą być uznawane za podróż służbową. Jest to równoznaczne, z tym że naliczanie nieopodatkowanych diet i ryczałtów za noclegi stało się niezgodne z prawem. Co więcej, na tym nie koniec, ponieważ nie sposób zapomnieć o obowiązkach dotyczących innych rodzajów transportu międzynarodowego.

Przewozy Cross-trade świadczone przez Polaków

Warto jeszcze spojrzeć na to wszystko pod kątem naszego kraju. Bezwzględnie należy pamiętać, że jest to jeden z filarów działalności. Ponadto polscy przewoźnicy Cross-trade to europejscy liderzy. Mówi się, że nawet 1/3 przewozów na terenie Unii Europejskiej była realizowana przez polskich przewoźników.

Zaufany serwis samochodów ciężarowych – gdzie?

Warto również pamiętać o usługach, jakie może świadczyć serwis man. Bezpieczeństwo transportu dotyczy wielu kwestii i jedną z nich jest zadbanie o odpowiedni stan pojazdu. Serwis ciężarówek może kojarzyć się, z tym że konieczne jest przeprowadzenie naprawy pojazdu. Naprawa samochodów ciężarowych jest ważną częścią każdego serwisu, ale przecież nie należy „czekać”, aż coś się zepsuje. Konieczne są choćby regularne przeglądy.

Przebywanie w trasie nie ułatwia sprawy, ale nie można też zapomnieć, co jest w tym wszystkim najważniejsze – bezpieczeństwo jest kwestią absolutnie priorytetową. Poza tym z pomocą może przyjść mobilny serwis tir. Mobilny serwis TIR to rodzaju usługi, która polega na tym, że ludzie wykonują swoją pracę poza stacjonarnym warsztatem. Rzecz jasna zawsze też warto spojrzeć na opinie dotyczące poszczególnych firm. Czasem z komentarzy można dowiedzieć się całkiem sporo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × cztery =