Jak dbać o zmywarkę, aby długo służyła?

Zmywarka – choć jeszcze kilka lat temu stanowiła urządzenie, na które mogli sobie pozwolić tylko nieliczni, to obecnie spotkać ją można w większości gospodarstw domowych. Zmywarka na wyposażeniu to coraz częściej standard na rynku wynajmu mieszkań. Jak jednak dbać o to urządzenie, by służyło nam jak najdłużej? Podpowiadamy!

Zanim włączysz zmywarkę…

Twoja zmywarka nie domywa? Na talerzach pozostają resztki brudu? Być może problemem jest jej przeciążenie (przeładowanie) lub niewłaściwe ułożenie naczyń. Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta, ponieważ źle ułożone naczynia mogą uniemożliwić dopływ wody, może zdarzyć się nawet, że wystająca pokrywka zablokuje ruch dyszy, przez co naczynia się po prostu nie domyją. Pamiętaj również o tym, by nie wkładać do zmywarki naczyń  z resztkami jedzenia. Coraz częściej producenci podkreślają, że ich sprzęt nie wymaga dodatkowego płukania naczyń przed procesem mycia, jednak nadal warto pamiętać, by zsunąć resztki potraw do kosza, aby nie zapchać nimi filtrów.

Odpowiednie detergenty

Kluczem do sprawnej zmywarki są również odpowiednie detergenty. Tabletki do zmywarki, sól, czy nabłyszczacz to podstawa – wszystkie te środki znajdziesz tutaj: https://www.biurowi.pl/. Sól jest bardzo istotna, ponieważ kamień osadza się na wewnętrznych częściach maszyny i stopniowo przenikając do głębszych podzespołów, może je poważnie uszkodzić. Jeśli nie uruchamiasz zmywarki codziennie, zapewne doskwiera Ci przykry zapach, który rozchodzi się po kuchni, gdy otwierasz urządzenie, by włożyć kolejne naczynia. Problem rozwiąże zwykły odświeżacz do zmywarki w formie zawieszki – ten produkt również znajdziesz na Biurowi.pl.

Regularne czyszczenie

Oprócz detergentów i bieżącej kontroli ułożenia naczyń, pamiętaj o regularnym czyszczeniu filtra. Wielu właścicieli zmywarek całkowicie o nim zapomina. Jest jednak tylko kwestią czasu, kiedy zapchany resztkami filtr stanie się przyczyną niedomytych naczyń. Filtr z powodzeniem wyczyścisz samodzielnie. Jego odkręcenie jest bowiem bardzo łatwe, a sam filtr wystarczy przemyć pod bieżąco wodą. Jak często należy czyścić filtr w zmywarce? W dużej mierze zależy to od częstotliwości korzystania z urządzenia. Znacznie częściej filtr muszą czyścić również domownicy, którzy niedokładnie opróżniają naczynia z resztek jedzenia. Wyczyszczenie filtra trwa zaledwie kilka minut, dlatego warto robić to minimum raz w miesiącu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − 7 =