Szkolenia dla firm – jakie wybrać?

Szkolenia dla firm oznaczają szereg korzyści zarówno dla pracowników, jak i samego przedsiębiorstwa. Ci pierwsi zostają wyposażeni w nowe kompetencje, co przybliża ich do awansu lub premii za skuteczniejsze działanie. Natomiast firma zostawia w tyle konkurencję oraz zyskuje prestiż.

Kontrahenci chętniej inwestują w przedsiębiorstwo, które dba o rozwój swoich pracowników i otwiera się na podnoszenie ich kwalifikacji. Profesjonalne szkolenia firmowe różnią się między sobą pod kilkoma względami. Pierwszym z nich jest forma, jaką mogą przybrać – są to szkolenia otwarte i zamknięte.

Drugim – sposób, w jaki mogą brać w nich udział osoby zainteresowane. Mowa tu o szkoleniach on-line oraz stacjonarnych. Trzeci wyróżnik to tematyka, jaką poruszają szkolenia. Taka różnorodność pozwala na perfekcyjny dobór szkoleń pod potrzeby i sektor, w jakim działa dana firma. Jednocześnie powoduje małe zagubienie. Podpowiadamy więc, jak wybrać najlepsze szkolenia firmowe oraz komu polecić ich organizację i przeprowadzenie.

Szkolenia otwarte, a może zamknięte?

Szkolenia firmowe mogą przybrać postać szkoleń otwartych lub zamkniętych. Jaka jest różnica między nimi i która forma jest lepsza? Szkolenia otwarte to takie, w których oprócz pracowników firmy, mogą wziąć w nich udział również osoby z innych przedsiębiorstw, a nawet branż. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku, kiedy poszukujesz źródeł inspiracji do wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań dla swojego biznesu. Zazwyczaj ich uczestnicy chętnie dzielą się między sobą własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami.

Szkolenia otwarte dają uczestnikom większą swobodę wypowiedzi. To sprzyja budowaniu pewności siebie, a także rodzi większe zaufanie do własnych umiejętności. W gronie obcych ludzi – spoza rodzimej firmy – niektórym łatwiej jest zademonstrować swoje mocne strony, które mogą później wykorzystać na swoim stanowisku lub odkryć te słabsze, nad którymi będą mogli popracować we własnym zakresie. Ten typ szkoleń sprawdza się najlepiej, gdy chcesz przeszkolić jednego czy dwóch ludzi z zespołu.

Szkolenie otwarte możesz potraktować jako formę gratyfikacji dla wybranego pracownika. Dzięki temu, że poczuje się wyróżniony, będzie chętniej angażował się w rozwój firmy. Szkolenia zamknięte firmowe są organizowane w obrębie grupy rekrutującej spośród pracowników firmy. Nie ma na nie wstępu nikt spoza danego przedsiębiorstwa. Zazwyczaj odbywają się one na terenie firmy bądź ośrodka szkoleniowego.

Sprawdzają się w momencie, gdy:

 • chcesz przeszkolić większą grupę pracowników;
 • wprowadzasz zupełnie nowe zasady w funkcjonowaniu firmy;
 • musisz stworzyć silny, zgrany i dobrze komunikujący się zespół;
 • w firmie pojawiają się nowe technologie;
 • chcesz podnieść kwalifikacje swoich pracowników.

Szkolenia zamknięte to rodzaj szkoleń specjalistycznych, gdyż dotyczą tylko jednej konkretnej dziedziny wiedzy. Są dobierane pod kątem wyposażenia pracowników w określone umiejętności i aktualizacji ich wiedzy w danym zakresie. Mogą być połączone z wyjazdem integracyjnym, co wpływa na ich atrakcyjność i chęć wzięcia w nich udziału.

Szkolenie stacjonarne czy online – czy to ma znaczenie?

Firmowe szkolenia mogą odbywać się stacjonarnie bądź online. Czy forma szkoleń ma znaczenie? Profesjonalnie przeprowadzane szkolenia stacjonarne, jak i realizowane drogą on-line mogą dostarczać tę samą wiedzę. Jednak w przypadku zajęć odbywających się w siedzibie firmy czy w innym miejscu, uczestnicy mają lepszy kontakt z prowadzącym i między sobą. Stacjonarne szkolenia firmowe wpływają też na lepszą integrację między pracownikami.

Z kolei szkolenia on-line mogą okazać się bardziej przydatne, gdy pracownicy przebywają na zwolnieniach, a zachodzi pilna potrzeba przybliżenia im określonego zagadnienia. Ponadto ten rodzaj szkoleń jest też bardzo wygodny dla pracowników, gdyż mogą wziąć w nim udział z dowolnego miejsca, a jeżeli nie jest to możliwe, mogą sobie odtworzyć jego zapis.

Jakie obszary tematyczne poruszają szkolenia?

Szkolenia firmowe dotyczą głównie następujących zagadnień:

 • zarządzanie i marketing;
 • kierowanie zespołem;
 • komunikacja w zespole;
 • umiejętności miękkie i twarde;
 • negocjacje;
 • mobbing;
 • cyberbezpieczeństwo.

Szkolenia otwarte mogą objąć takie zagadnienia, jak prawo, logistyka, szkolenia informatyczne, obsługa klienta. Szkolenia zamknięte mogą dzielić się na: szkolenia menadżerskie, HR, sprzedażowe, informatyczne oraz szkolenia z zarządzania organizacją, projektem, zespołem czy finansami.

Aby jednak zorganizowane szkolenie firmowe okazało się pożyteczne dla pracownika, jego tematyka powinna być interesująca, a przede wszystkim dopasowana do profilu działalności firmy. Dobrze, jeśli szkolenie będzie poruszało zagadnienia związane z sektorem, w jakim pracuje dana osoba czy grupa osób.

Szkolenia dedykowane dla potrzeb Twojej firmy

Jeżeli chcesz, aby wiedza z danej dziedziny została przekazana Twoim pracownikom w rzetelny, przystępny i atrakcyjny sposób, zgłoś się do specjalistów w zakresie przeprowadzania szkoleń. Firmą, która spełnia te wymogi jest Certes z siedzibą w Warszawie. Program szkoleń, jakimi dysponuje firma, jest na tyle szeroki, że z pewnością znajdziesz tematykę, która będzie odpowiadała Twoim potrzebom.

Ze względu na fakt, że Certes istnieje na rynku od kilkunastu lat, a jego szkoleniowcy to osoby z bogatym doświadczeniem edukacyjnym i biznesowym, możesz również zamówić szkolenia idealnie dopasowane do interesującej Cię branży czy dziedziny. Firma może przeprowadzić szkolenie, jak również zorganizować je dla Ciebie. Dotyczy to zarówno szkoleń zamkniętych, jak i otwartych, a także szkoleń online oraz stacjonarnych.

Podsumowując, jeżeli chcesz przeszkolić swoich pracowników, wybierz starannie tematykę kursu. Przemyśl, jaka forma zajęć będzie najlepsza dla Twojego zespołu. Zaufaj też firmie, która rzetelnie poprowadzi szkolenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście + 14 =