Zbyt miękki materac – co należy zrobić?

Zdrowy sen ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Aby nocna regeneracja przebiegała prawidłowo, ogromne znaczenie ma prawidłowo dobrany materac. Co zrobić, gdy posiadany przez nas model wydaje się zbyt miękki, a nie możemy pozwolić sobie na jego wymianę? Sprawdź i dowiedz się, co zrobić, gdy materac jest za miękki!

Jakie są skutki spania na zbyt miękkim materacu?

Aby materac był komfortowy w użytkowaniu, jego stopień twardości powinien być przede wszystkim dopasowany do naszej wagi, wzrostu, stanu zdrowia oraz preferencji. Zarówno za twardy, jak i za miękki model może być przyczyną nie tylko problemów ze snem, ale także wielu innych dolegliwości zdrowotnych.

Jakich skutków możemy doświadczyć, jeżeli będziemy spali na zbyt miękkim materacu? Przede wszystkim będą to bóle kręgosłupa, szczególnie odczuwalne tuż po przebudzeniu. Zapadanie się w powierzchnię materaca i brak solidnego podparcia sylwetki będzie objawiać się bólem w obrębie pleców, szyi i bioder. Mogą się zdarzać również charakterystyczne, poranne migreny.

Przy zbyt miękkim materacu kręgosłup jest stale wygięty w łuk, co może skutkować pogorszeniem się kondycji kręgosłupa, pojawieniem się lub pogłębieniem wad postawy. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku osób, które zmagają się ze schorzeniami układu kostnego (np. dyskopatią).

Zbyt miękki materac może także powodować problemy z krążeniem. Ograniczenie przepływu krwi może objawiać się mrowieniem i drętwieniem kończyn. Kolejnym niebezpieczeństwem, jakie niesie za sobą spanie na zbyt miękkim podłożu, są problemy ze snem, takie jak bezsenność (często spowodowana trudnością ze znalezieniem wygodnej pozycji), częste przebudzanie podczas snu. Skutkiem będzie mniejsza efektywność nocnego wypoczynku, a co za tym idzie – gorsza regeneracja organizmu.

Jakie są sposoby na utwardzenie materaca?

Jeżeli nasz materac okazuje się być zbyt miękki, nie musimy od razu go wymieniać. Istnieją znacznie tańsze sposoby na sprawienie, by stopień twardości był lepiej dopasowany do naszych aktualnych potrzeb.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na utwardzenie powierzchni jest zakup maty kokosowej, którą można umieścić pod pokrowcem lub między piankami (jeżeli konstrukcja materaca na to pozwala). Dostępne są także materace nawierzchniowe z matą kokosową, które można stosować także np. na kanapach. Jest to rozwiązanie, które znacznie zwiększy komfort użytkowania w przypadku osób, które potrzebują nieco twardszego podłoża.

Oprócz tej kwestii mata kokosowa posiada wyjątkowe właściwości: jest w 100% naturalna, przyjazna dla środowiska, a ponadto wchłania wilgoć oraz zapewnia cyrkulację powietrza wewnątrz materaca. Jest to dobre rozwiązanie dla osób wrażliwych na alergeny – mata kokosowa jest skutecznym sposobem na uniemożliwienie kumulowania i namnażania się groźnych mikroorganizmów, takich jak np. roztocza.

Innym typem materaca nawierzchniowego, który podwyższy odczucie twardości, a jednocześnie nie zmniejszy elastyczności, jest model wysokoelastyczny. Ta pianka o podwyższonej gęstości sprawdzi się w przypadku osób, którym zależy na komforcie i przyjemnym odczuciu otulenia, przy zwiększonym stopniu twardości. Szeroką ofertę materacy nawierzchniowych znajdziesz na https://www.panmaterac.pl/materace-nawierzchniowe-20

Materac odgrywa kluczową rolę w procesie regeneracji organizmu, dlatego nie możemy bagatelizować problemu, gdy jest on zbyt miękki. Długotrwałe napięcie mięśniowe, wynikające z użytkowania modelu o niedostosowanym stopniu twardości, może przynieść wiele negatywnych skutków. Warto zatem zadziałać od razu, gdy tylko zauważymy dyskomfort. Czasami wystarczy zakup materaca nawierzchniowego (toppera), by dostosować podłoże snu do naszych bieżących potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 + dziewięć =